منوی دسته بندی

جرم حمل دستگاه فلزیاب در ایران

جرم حمل دستگاه فلزیاب در ایران

بررسی جرم حمل دستگاه فلزیاب غیر قانونی ، در وارد شدن به دنیای فلزیابی، سوالاتی مطرح می‌ شوند و از جمله آنها می‌توان به این اشاره کرد که آیا حمل دستگاه فلزیاب از نظر قانون جرم است یا خیر. در این متن به بررسی این سوال و قوانین حمل و نگهداری فلزیاب می‌پردازیم.

آیا داشتن فلزیاب جرم است

آیا حمل دستگاه فلزیاب از نظر قانون جرم است؟ این سوال اولین سوالی است که ممکن است برای افرادی که به دنیای فلزیابی علاقه دارند، به وجود بیاید. برای پاسخ به این سوال، لازم است قوانین حمل و نگهداری فلزیاب را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

قانون حمل و نگهداری فلزیاب:

بر اساس ماده واحد قانون اخذ مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری و تبلیغ استفاده از دستگاه فلزیاب، مصوب ۱۵/۱۲/ ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن مصوب ۱۶/۱۲/ ۱۳۸۲ هیأت وزیران، هر گونه فعالیت مرتبط با دستگاه‌ های فلزیاب می‌بایست با مجوز سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری انجام شود.

جرم حمل دستگاه فلزیاب
جرم حمل دستگاه فلزیاب

قوانین حمل فلزیاب از منظر سازمان میراث فرهنگی:

سازمان میراث فرهنگی در قوانین حمل و نگهداری فلزیاب، جرایم مرتبط با حفاری غیرمجاز و حمل دستگاه فلزیاب را در ۲۱ بند مشخص نموده است. این جرایم شامل مواردی چون حبس برای اشیاء عتیقه خروجی، تخریب نقوش و آثار مذهبی و ملی، حفاری به قصد بدست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی (دفینه‌یابی) و سایر موارد است.

هشدارهای سازمان میراث فرهنگی به شرح زیر است:

 • افرادی که اجسام عتیقه ثبت شده در آثار ملی را از کشور خارج کنند جریمه حبس ۶ ماه تا یکسال را شامل حالشان می شوند
 • اشخاصی که بدون داشتن مجوز های لازم از اداراط مربوطه دست به تخریب نقوش، کتیبه ها و آثار مذهبی بزنند به یک تا ۱۰ سال حبس محکوم می شوند.
 • افرادی که اجسام عتیقه را از کشور خارج کنند به حبس از ۶ ماه تا دوسال محکوم می شوند
 • حفاری برای به دست آوردن گنجینه هایی نظیر عتیقه، کتیبه و… توسط افراد جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.
 • افرادی که با مبادرت در تعمیر، مرمت و بازسازی آثار باستانی ثبت شده در فهرست ملی باعث آسیب و تخریب آثار شوند مجرم به شمار آمده و به جبران خسارات وارد شده محکوم می شوند.
 • افرادی که در ملک شخصی خود اشیایی کشف می کند که جزو آثار باستانی به شمار می آید مکلف است در اولین فرصت به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کرده و این امر را اطلاع دهد در غیر این صورت مجرم به شمار می آید.
 • هر شئ که بیش از ۱۰۰ سال از ساخت آن گذشته باشد عتیقه به شمار می آید.
 • سازمان میرث فرهنگی شاکی اصلی و مدعی خصوصی حفاری های غیر مجاز، سرقت آثار باستانی و آسیب رساندان به آنها به شمار می آید.
 • تخریب اشیا و اماکن تاریخی جرم محسوب شده وجریمه آن بین ۲ تا ۱۰ سال حبس است.
 • حفاری در آثاری باستانی نیز پیگرد قانونی دارد و جریمه آن ۳ سال حبس است.
 • تبلیغ و خرید و فروش و همچنین نگهداری دستگاه های طلایاب نیاز به مجوز های لازم دارد در غیر این صورت جرم محسوب می شود.
 • استفاده از فلزیاب ها در حفاری های غیر مجاز معادل ۱ تا ۳ سال حبس دارد و دستگاه فلزیاب نیز توسط دستگاه های زیرصلاح ضبط و توقیف می شو.
 • برای هرگونه تبلیغ دستگاه ها فلزیاب از طریق رسانه های عمومی نیاز به مجوزهای لازم است که در غیر این صورت پیگرد قانونی دارد.
 • خرید وفروش انواع دستگاه های فلزیاب فقط با مجوز های رسمی سازمان میراث فرهنگی ممکن است.
 • برای نگهداری، حمل و استفاده از دستگاه های فلزیاب نیاز به مجوز سازمان میراث فرهنگی است.
 • همچنین حمل و نگهداری دستگاه های فلزیاب بدون مجوز جرم است و نبود مجوز منجر به ضبط و توقیف دستگاه می شود.

آیا این قوانین شامل تمامی مدل های فلزیاب می‌شود؟

قانون به صورت کلی بر روی هر گونه دستگاه فلزیاب اعمال می‌شود. اما باید توجه داشت که استفاده از فلزیاب برای مصارف گنج‌ یابی تنها یک کاربرد از این دستگاه‌ها است و در حدود ۸۰ درصد موارد دیگر آنها مصارف صنعتی می‌باشد.

جرم حمل دستگاه فلزیاب :

استفاده از دستگاه‌ های فلزیاب باید تحت قوانین و مقررات مربوط به حفاظت از آثار فرهنگی و تاریخی صورت گیرد. جرایم مرتبط با حمل دستگاه فلزیاب بدون مجوز، حفاری غیرمجاز، و تخریب آثار باستانی تحت قوانین مشخص و جریمه‌ های مرتبط با آنها قابل پیگیری و مجازات هستند.

به همین دلیل افرادی که به دنبال حمل و نگهداری فلزیاب هستند، باید اطلاعات مرتبط با قوانین و مقررات مربوطه را به دقت بررسی کرده و از مجوزهای لازم برخوردار شوند.

فروش فلزیاب وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما